Venango Co. 5K Run & Walk for Mental Health
Overall Finish List
May 18, 2013
5K Run
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Joel Anderton Pittsburgh PA 744 31 M 1 Top Fin 20:23 6:35/M
2 Amanda Greene Franklin PA 745 28 F 1 Top Fin 21:23 6:54/M
3 Brad Rambold Oil City PA 751 23 M 2 Top Fin 22:43 7:20/M
4 Sara Lander Oil City PA 748 19 F 2 Top Fin 23:10 7:28/M
5 Steven Lawson Oil City PA 62 40 M 3 Top Fin 23:49 7:41/M
6 John Nadlony Titusville PA 74 54 M 1 50-55 23:50 7:41/M
7 Thomas Wilson Seneca PA 98 58 M 1 56-61 24:16 7:50/M
8 Scott Seeley Shippenville PA 743 32 M 1 32-37 24:27 7:53/M
9 Elizabeth Griebel Oil City PA 42 22 F 3 Top Fin 24:29 7:54/M
10 Olivia Wolfe Titusville PA 99 12 F 1 0-13 24:47 8:00/M
11 Sandy Melvin Greenville PA 753 53 F 1 50-55 24:48 8:00/M
12 Sylvester Baker III Pleasantville PA 4 41 M 1 38-43 24:59 8:04/M
13 Terry Slingluff Venus PA 88 59 M 2 56-61 25:05 8:05/M
14 Darin Greenlee Utica PA 40 44 M 1 44-49 25:07 8:06/M
15 Matthew McNany Hubbard OH 68 30 M 1 26-31 25:24 8:12/M
16 Missy Buzard Franklin PA 13 37 F 1 32-37 25:32 8:14/M
17 Loni McNany Hubbard OH 67 27 F 1 26-31 25:44 8:18/M
18 Frank Grzasko Oil City PA 43 33 M 2 32-37 25:56 8:22/M
19 Cate Fry Oil City PA 33 41 F 1 38-43 25:57 8:22/M
20 Sherry Reed Oil City PA 83 53 F 2 50-55 26:00 8:23/M
21 Zach Murdoch Polk PA 73 12 M 1 0-13 26:06 8:25/M
22 David Owens Polk PA 75 23 M 1 20-25 26:08 8:26/M
23 Katie Ewing Franklin PA 767 33 F 2 32-37 26:21 8:30/M
24 Ronald Buterbaugh Franklin PA 12 41 M 2 38-43 26:30 8:33/M
25 James Sires La Plata MD 750 46 M 2 44-49 26:55 8:41/M
26 Sierra Baker Pleasantville PA 3 12 F 2 0-13 27:06 8:45/M
27 Robert Coffman Oil City PA 760 46 M 3 44-49 27:07 8:45/M
28 Angel Holt Oil City PA 48 33 F 3 32-37 27:14 8:47/M
29 Lori Graham Clintonville PA 746 50 F 3 50-55 28:03 9:03/M
30 Steven Friedhaber Oil City PA 32 32 M 3 32-37 28:42 9:15/M
31 Krista Harriger Oil City PA 45 29 F 2 26-31 29:29 9:31/M
32 Pam Baughman Cranberry PA 9 45 F 1 44-49 29:32 9:32/M
33 Jane Horos Oil City PA 732 55 F 4 50-55 29:47 9:36/M
34 Cayla Jones Franklin PA 53 23 F 1 20-25 29:59 9:40/M
35 Diona Brick Harrisville PA 11 35 F 4 32-37 30:05 9:42/M
36 Sharon Mighells Marienville PA 726 36 F 5 32-37 30:21 9:47/M
37 Laura Giannuzzi Franklin PA 34 45 F 2 44-49 30:51 9:57/M
38 Amy Amon Stoneboro PA 768 36 F 6 32-37 31:26 10:08/M
39 James Breth Oil City PA 10 43 M 3 38-43 31:39 10:13/M
40 Christopher Griebel Oil City PA 765 24 M 2 20-25 31:47 10:15/M
41 Michael Horos Oil City PA 733 65 M 1 62-99 31:56 10:18/M
42 Jill Adams Franklin PA 742 46 F 3 44-49 32:07 10:22/M
43 Kay Schettler Fryburg PA 87 62 F 1 62-99 32:23 10:27/M
44 Brandy Lewis Seneca PA 764 30 F 3 26-31 32:26 10:28/M
45 Meghan McGhee Elkins WV 754 32 F 7 32-37 32:54 10:37/M
46 Jennifer Lyons Franklin PA 752 42 F 2 38-43 33:03 10:40/M
47 Emma Stevenson Oil City PA 91 11 F 3 0-13 33:14 10:43/M
48 Robin Stevenson Oil City PA 92 38 F 3 38-43 33:14 10:43/M
49 William Franklin Sarver PA 757 15 M 1 14-19 33:37 10:51/M
50 Amanda McCoy Knox PA 766 23 F 2 20-25 34:18 11:04/M
51 Joseph Petkavich Oil City PA 749 23 M 3 20-25 35:04 11:19/M
52 Carli Jones Franklin PA 51 21 F 3 20-25 35:05 11:19/M
53 Shauna Graham Franklin PA 37 37 F 8 32-37 35:26 11:26/M
54 Charles Motter Oil City PA 72 64 M 2 62-99 35:29 11:27/M
55 Richard Phillips Franklin PA 78 45 M 4 44-49 37:49 12:12/M
56 Elizabeth Wagner Pleasantville PA 747 44 F 4 44-49 38:12 12:19/M
57 Chris Benvenuti Oil City PA 759 33 M 4 32-37 38:14 12:20/M
58 Emma Benvenuti Oil City PA 758 32 F 9 32-37 38:21 12:22/M
59 Lynn Harriger Polk PA 46 64 F 2 62-99 38:42 12:29/M
60 Allison Friedhaber Oil City PA 31 35 F 10 32-37 43:29 14:02/M
61 Jodi Lepley Cooperstown PA 725 38 F 4 38-43 44:17 14:17/M
62 Alice Moffatt Jamestown NY 70 11 F 4 0-13 44:25 14:20/M
63 Patrick Lane Butler PA 59 10 M 2 0-13 44:34 14:23/M
64 Al Lane Butler PA 58 57 M 3 56-61 45:46 14:46/M
65 Jim Caffrey Franklin PA 15 58 M 4 56-61 45:48 14:46/M
66 Rose Baker Utica PA 2 65 F 3 62-99 46:31 15:00/M
5K Walk
Total
Place Name City Bib No Age Gend Age Group Time Pace
1 Rodney Daum Tionesta PA 23 55 M 1 Top Fin 33:53 10:56/M
2 Bernard Daum Tionesta PA 22 62 M 2 Top Fin 33:54 10:56/M
3 Valerie Wakefield Franklin PA 96 48 F 1 Top Fin 35:29 11:27/M
4 Shelley Flickner Franklin PA 29 56 F 2 Top Fin 35:41 11:31/M
5 Angie McFarland Tionesta PA 736 42 F 3 Top Fin 36:13 11:41/M
6 Joyce Moore Franklin PA 71 47 F 1 44-49 41:17 13:19/M
7 Diana Pettit Polk PA 77 53 F 1 50-55 41:29 13:23/M
8 Jack Weiser Oil City PA 741 66 M 3 Top Fin 41:36 13:25/M
9 Margie Baseler Polk PA 8 57 F 1 56-61 41:56 13:32/M
10 Tracy Cole Seneca PA 20 52 F 2 50-55 42:01 13:33/M
11 Dave Baseler Polk PA 7 58 M 1 56-61 42:43 13:47/M
12 Cindy Karns Oil City PA 55 57 F 2 56-61 44:34 14:23/M
13 Dee Reed Oil City PA 82 27 F 1 26-31 45:30 14:41/M
14 Amanda Callinan Oil City PA 16 33 F 1 32-37 45:31 14:41/M
15 Terri McFadden Rouseville PA 66 39 F 1 38-43 46:31 15:00/M
16 Kristin Keith Franklin PA 57 31 F 2 26-31 47:01 15:10/M
17 Liz Graham Shippenville PA 36 71 F 1 62-99 47:58 15:28/M
18 Michelle Jones-Simon Franklin PA 724 25 F 1 20-25 48:32 15:39/M
19 Denise Jones Franklin PA 723 58 F 3 56-61 48:32 15:39/M
20 Pennie McLean Titusville PA 734 59 F 4 56-61 48:43 15:43/M
21 Rich Winkler Titusville PA 735 61 M 2 56-61 48:43 15:43/M
22 Lerisa Shiley Cochranton PA 738 12 F 1 0-13 51:01 16:27/M
23 Shyann Daugherty Oil City PA 21 12 F 2 0-13 51:02 16:28/M
24 Stacy Gibbons Titusville PA 763 35 F 2 32-37 51:03 16:28/M
25 Edie Panetta Franklin PA 76 61 F 5 56-61 51:45 16:42/M
26 Patty Kaltenbach Emlenton PA 54 46 F 2 44-49 51:46 16:42/M
27 Theresa York Kennerdell PA 100 41 F 2 38-43 51:47 16:42/M
28 Russell Dodds Franklin PA 26 52 M 1 50-55 52:43 17:00/M
29 Kevin Chatley Oil City PA 19 48 M 1 44-49 52:53 17:04/M
30 Emily Stewart Clintonville PA 93 45 F 3 44-49 53:43 17:20/M
31 Sam Karns Oil City PA 56 30 M 1 26-31 54:02 17:26/M
32 Rita Lane Butler PA 60 51 F 3 50-55 54:19 17:31/M
33 Billy Pippin Franklin PA 80 52 M 2 50-55 54:21 17:32/M
34 Andrew Pippin Franklin PA 79 17 M 1 14-19 54:23 17:33/M
35 Rachael Stewart Oil City PA 731 17 F 1 14-19 54:49 17:41/M
36 Susan Drelick Oil City PA 28 61 F 6 56-61 54:49 17:41/M
37 Thomas Barker Titusville PA 6 55 M 3 50-55 55:16 17:50/M
38 Debbie Barker Titusville PA 5 53 F 4 50-55 55:17 17:50/M
39 Bonnie Summers Franklin PA 94 62 F 2 62-99 55:19 17:51/M
40 Dylan Summers Franklin PA 95 8 M 1 0-13 55:21 17:51/M
41 Aaron Snyder Titusville PA 89 35 M 1 32-37 55:49 18:00/M
42 Christy Snyder Titusville PA 90 34 F 3 32-37 55:50 18:01/M
43 Steve Graham Franklin PA 38 47 M 2 44-49 55:51 18:01/M
44 Dustin Graham Franklin PA 35 11 M 2 0-13 55:52 18:01/M
45 Elizabeth Ford Franklin PA 30 75 F 3 62-99 56:02 18:05/M
46 Bethany Greenlee Utica PA 39 18 F 2 14-19 56:02 18:05/M
47 Laurie Greenlee Utica PA 41 43 F 3 38-43 56:03 18:05/M
48 Allan Franklin Sarver PA 755 17 M 2 14-19 56:52 18:21/M
49 Lisa Franklin Sarver PA 756 42 F 4 38-43 56:52 18:21/M
50 Brenda Santiago Franklin PA 727 47 F 4 44-49 57:23 18:31/M
51 Beverly Say Franklin PA 728 67 F 4 62-99 57:24 18:31/M
52 Mitchell Parker Cochranton PA 737 7 M 3 0-13 58:05 18:44/M
53 Debbie Winger Franklin PA 740 56 F 7 56-61 58:05 18:44/M
54 Ronald Hoffman Franklin PA 47 68 M 1 62-99 58:11 18:46/M
55 Victoria Pippin Franklin PA 81 15 F 3 14-19 1:00:41 19:35/M
56 Walter Heckathorn Venus PA 762 33 M 2 32-37 1:00:51 19:38/M
57 Louise Gardner Franklin PA 761 64 F 5 62-99 1:07:07 21:39/M
58 Carol Jones Franklin PA 52 52 F 5 50-55 1:07:08 21:39/M
59 Lois Carr Franklin PA 18 55 F 6 50-55 1:10:38 22:47/M
60 Amy Carr Franklin PA 17 28 F 3 26-31 1:10:39 22:47/M
61 Amy Jeffries Franklin PA 50 40 F 5 38-43 1:13:59 23:52/M
62 Stacey Dehner Franklin PA 25 41 F 6 38-43 1:16:43 24:45/M
63 Karen Lawson Oil City PA 61 49 F 5 44-49 1:24:32 27:16/M
64 Amanda West Cooperstown PA 97 24 F 2 20-25 1:25:08 27:28/M
65 Dorothy Chatley Franklin PA 14 77 F 6 62-99 1:32:08 29:43/M
66 Jeffrey Dehner Franklin PA 24 57 M 3 56-61 1:37:11 31:21/M
67 Nancy Rodgers Oil City PA 85 58 F 8 56-61 1:39:35 32:07/M
68 Wayne McAllister Franklin PA 63 54 M 4 50-55 1:39:40 32:09/M