3 Mile Overall 5 Mile Overall 3 Mile Age Groups 5 Mile Age Groups Printable Results
Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Rob Sontheimer Erie PA 36 ***** M 30-39 26:14.0 8:45/M 2 Sally Bedow Spartansburg PA 46 ***** F 40-49 28:55.0 9:38/M 3 Terry Krystek Erie PA 49 ***** F 40-49 28:59.0 9:40/M 4 James Bell Oil City PA 58 ***** M 50-59 30:50.0 10:17/M 5 Darrell Newara North East PA 55 ***** M 50-59 31:34.0 10:31/M 6 Bob Jr. Sontheimer Erie PA 60 1 M 60-69 33:32.0 11:11/M 7 Baby Bob Sontheimer Erie PA 10 1 M 0-12 34:13.0 11:24/M 8 MICHAEL Pirschel Erie PA 48 1 M 40-49 34:48.0 11:36/M 9 Mary Jo Szewczyk 42 ***** F 40-49 35:09.0 11:43/M 10 Cheryl Lutseck Vienna OH 46 1 F 40-49 35:24.0 11:48/M 11 Lynn Laver GRANTHAM NH 51 1 F 50-59 36:12.0 12:04/M 12 Donna Laver Greenville PA 54 2 F 50-59 36:29.0 12:10/M 13 John Lutseck Vienna OH 48 2 M 40-49 36:49.0 12:16/M 14 John P. Warus Erie PA 46 3 M 40-49 36:59.0 12:20/M 15 Don Glass Lake City PA 60 2 M 60-69 37:17.0 12:26/M 16 Allene Grise Erie PA 68 1 F 60-69 37:20.0 12:27/M 17 Joni Lutseck Vienna OH 15 1 F 13-19 37:21.0 12:27/M 18 Kitty Holtz Erie PA 58 3 F 50-59 37:55.0 12:38/M 19 Alexis Weissinger 13 2 F 13-19 38:48.0 12:56/M 20 Kaitlyn Myers Girard PA 15 3 F 13-19 38:50.0 12:57/M 21 Elly Myers Girard PA 15 4 F 13-19 38:54.0 12:58/M 22 Carol Bowen 31 1 F 30-39 38:55.0 12:58/M 23 Brittany Friedman Erie PA 13 5 F 13-19 39:19.0 13:06/M 24 Mary Carlotti 34 2 F 30-39 39:20.0 13:07/M 25 MEDIS Kent Findley Lake NY 56 4 F 50-59 39:22.0 13:07/M 26 Renee Alonge Erie PA 38 3 F 30-39 39:24.0 13:08/M 27 Len Andrzejewski Erie PA 62 3 M 60-69 39:28.0 13:09/M 28 Kellie Maher 12 1 F 0-12 39:55.0 13:18/M 29 Sue Babcock Ripley NY 52 5 F 50-59 39:57.0 13:19/M 30 Bridget Hoover Erie PA 40 2 F 40-49 40:28.0 13:29/M 31 Richard Fargo Du Bois PA 86 1 M 80-99 40:47.0 13:36/M 32 Margaret Walker Cambridge Springs 82 1 F 80-99 40:49.0 13:36/M 33 Diane PIRSCHEL Erie PA 45 3 F 40-49 41:09.0 13:43/M 34 Robert Dallas Titusville PA 79 1 M 70-79 41:22.0 13:47/M 35 Charles Kent Findley Lake NY 71 2 M 70-79 41:43.0 13:54/M 36 Jennifer Connell Erie PA 13 6 F 13-19 42:24.0 14:08/M 37 Anne Connell Erie PA 49 4 F 40-49 42:27.0 14:09/M 38 Carol Conroe 33 4 F 30-39 42:31.0 14:10/M 39 Jennier Walscheger 31 5 F 30-39 42:32.0 14:11/M 40 Scott Jr Sontheimer Erie PA 25 1 M 20-29 42:45.0 14:15/M 41 Linda Huegal Erie PA 63 2 F 60-69 43:06.0 14:22/M 42 Jan Friedman Erie PA 44 5 F 40-49 43:07.0 14:22/M 43 Jennifer Sulz Erie PA 35 6 F 30-39 43:09.0 14:23/M 44 Susan Gadalla Erie PA 53 6 F 50-59 43:26.0 14:29/M 45 Eugene Etter Erie PA 50 1 M 50-59 43:36.0 14:32/M 46 Ginger Sarnowski Girard PA 55 7 F 50-59 44:13.0 14:44/M 47 Warren Weber Fairview PA 66 4 M 60-69 44:34.0 14:51/M 48 Connie Cruz Erie PA 34 7 F 30-39 44:42.0 14:54/M 49 Janet Krugger Erie PA 49 6 F 40-49 45:33.0 15:11/M 50 Kathy Quinlan Erie PA 48 7 F 40-49 45:34.0 15:11/M 51 Harold Hanes Erie PA 80 2 M 80-99 46:08.0 15:23/M 52 Karen MacAluso Erie PA 42 8 F 40-49 46:55.0 15:38/M 53 Georgia Hill Erie PA 48 9 F 40-49 46:56.0 15:39/M 54 Evonne Hunt North East PA 43 10 F 40-49 47:02.0 15:41/M 55 Robin Kabasinski Harborcreek PA 48 11 F 40-49 47:06.0 15:42/M 56 Mary McFadden Harborcreek PA 51 8 F 50-59 47:07.0 15:42/M 57 Sherry Brine Harborcreek PA 45 12 F 40-49 47:08.0 15:43/M 58 Nancy Flanigan Erie PA 48 13 F 40-49 47:48.0 15:56/M 59 Bonnie Morris Erie PA 50 9 F 50-59 47:49.0 15:56/M 60 Doug Doody 54 2 M 50-59 47:50.0 15:57/M 61 Patricia Zielewski Erie PA 52 10 F 50-59 48:32.0 16:11/M 62 Sue Sucharski 55 11 F 50-59 48:33.0 16:11/M 63 Amy McGarvey Erie PA 37 8 F 30-39 49:52.0 16:37/M 64 Mary Thompson Erie PA 69 3 F 60-69 49:53.0 16:38/M 65 Linda Bartlett Erie PA 48 14 F 40-49 51:31.0 17:10/M 66 Mez Chilcott Erie PA 42 15 F 40-49 51:34.0 17:11/M 67 Cheryl Steele Erie PA 50 12 F 50-59 52:29.0 17:30/M 68 Regina Pearson GRANTHAM NH 43 16 F 40-49 52:31.0 17:30/M 69 Jean Lytle Harborcreek PA 54 13 F 50-59 53:09.0 17:43/M 70 Brenda Weaver Harborcreek PA 48 17 F 40-49 53:10.0 17:43/M 71 Pam Will Harborcreek PA 52 14 F 50-59 53:11.0 17:44/M 72 Noreen Brown Erie PA 49 18 F 40-49 53:11.0 17:44/M 73 Tambra Lucas Erie PA 40 19 F 40-49 53:12.0 17:44/M 74 Jenna Lutseck Vienna OH 19 7 F 13-19 53:53.0 17:58/M 75 Mary Beth Veshecco Erie PA 49 20 F 40-49 54:42.0 18:14/M 76 Sue Wisniewski Erie PA 32 9 F 30-39 54:43.0 18:14/M 77 Cheryl Buscemi North East PA 47 21 F 40-49 1:03:48.0 21:16/M 78 Betty Mitchell Erie PA 61 4 F 60-69 1:03:49.0 21:16/M
3 Mile Overall 5 Mile Overall 3 Mile Age Groups 5 Mile Age Groups Printable Results
Place Name City Age Age Group Time Pace 1 Phil Friedman Erie PA 50 ***** M 50-59 30:44.0 6:09/M 2 Kevin Slagle Erie PA 23 ***** M 20-29 31:25.0 6:17/M 3 Eric Twitchell Mc Kean PA 42 ***** M 40-49 31:41.0 6:20/M 4 Len Schuster Hamilton OH 45 1 M 40-49 32:21.0 6:28/M 5 Brad Kallay Edinboro PA 42 2 M 40-49 32:55.0 6:35/M 6 Timothy Ryan Erie PA 35 1 M 30-39 33:02.0 6:36/M 7 Jack Byers Erie PA 45 3 M 40-49 33:45.0 6:45/M 8 Nathan Renner Corry PA 16 1 M 13-19 34:19.0 6:52/M 9 Dawn Betza Erie PA 36 ***** F 30-39 34:37.0 6:55/M 10 Craig Schneider Erie PA 46 4 M 40-49 35:11.0 7:02/M 11 David Donahoe Conneaut Lake PA 51 1 M 50-59 35:16.0 7:03/M 12 Amy Davies 27 ***** F 20-29 35:28.0 7:06/M 13 Stephanie Strub Erie PA 20 ***** F 20-29 35:35.0 7:07/M 14 Jamie Mead Fairview PA 46 5 M 40-49 35:38.0 7:08/M 15 Norm Sweet Erie PA 42 6 M 40-49 35:42.0 7:08/M 16 Chuck Orton Erie PA 44 7 M 40-49 35:53.0 7:11/M 17 Bob Hanes Erie PA 51 2 M 50-59 36:02.0 7:12/M 18 Nelson Riddle Edinboro PA 56 3 M 50-59 36:13.0 7:15/M 19 Carter Denne North East PA 14 2 M 13-19 36:17.0 7:15/M 20 Howard maille Harborcreek PA 46 8 M 40-49 36:18.0 7:16/M 21 Barb Filutze Erie PA 58 1 F 50-59 37:06.0 7:25/M 22 Fred Denne North East PA 46 9 M 40-49 37:16.0 7:27/M 23 Bob Hildreth Erie PA 15 3 M 13-19 37:32.0 7:30/M 24 Dan Cass Erie PA 34 2 M 30-39 37:32.0 7:30/M 25 Ronald Krystek Erie PA 48 10 M 40-49 37:41.0 7:32/M 26 Ted Bowen 32 3 M 30-39 38:17.0 7:39/M 27 Art Blum Erie PA 49 11 M 40-49 38:26.0 7:41/M 28 Buddy Arnold Union City PA 12 1 M 0-12 39:01.0 7:48/M 29 James Markowitz Erie PA 32 4 M 30-39 39:17.0 7:51/M 30 Renee Vargo Erie PA 40 1 F 40-49 39:24.0 7:53/M 31 Alan Ellsworth Erie PA 33 5 M 30-39 40:14.0 8:03/M 32 Maggy Fuller-Ashton Edinboro PA 12 1 F 0-12 40:36.0 8:07/M 33 Makenzie O'Connor Mc Kean PA 10 2 F 0-12 40:41.0 8:08/M 34 Gene Connel Erie PA 49 12 M 40-49 40:52.0 8:10/M 35 Doug Chilcott Erie PA 40 13 M 40-49 40:55.0 8:11/M 36 Tom Pearson Erie PA 37 6 M 30-39 41:12.0 8:14/M 37 Bob Swain Erie PA 45 14 M 40-49 41:20.0 8:16/M 38 Kenny Hermen Boise ID 42 15 M 40-49 41:22.0 8:16/M 39 Julie Vanwinkle Erie PA 41 2 F 40-49 41:23.0 8:17/M 40 Kim McNerney Conneaut OH 35 1 F 30-39 41:31.0 8:18/M 41 Tim Shine 27 1 M 20-29 42:10.0 8:26/M 42 Brian Rhoades Fairview PA 31 7 M 30-39 42:35.0 8:31/M 43 Kathleen Scibetta Erie PA 37 2 F 30-39 42:39.0 8:32/M 44 Patricia Albaugh Lake City PA 52 2 F 50-59 42:45.0 8:33/M 45 Joe Hudacky Edinboro PA 62 1 M 60-69 42:50.0 8:34/M 46 Frank McCommons Edinboro PA 53 4 M 50-59 42:52.0 8:34/M 47 Stacey Blum Erie PA 20 1 F 20-29 43:19.0 8:40/M 48 Clara Fuller-Ashton Edinboro PA 9 3 F 0-12 43:28.0 8:42/M 49 Carl Williams Erie PA 62 2 M 60-69 43:45.0 8:45/M 50 Barb Hanes Erie PA 41 3 F 40-49 44:13.0 8:51/M 51 LES Frost Erie PA 48 16 M 40-49 44:26.0 8:53/M 52 Bill Tobin Erie PA 55 5 M 50-59 44:43.0 8:57/M 53 Sue Koppes Erie PA 47 4 F 40-49 45:03.0 9:01/M 54 Susan Ellsworth Erie PA 32 3 F 30-39 45:18.0 9:04/M 55 Karen Barringer Erie PA 45 5 F 40-49 45:23.0 9:05/M 56 Mark C. Lawson Jamestown NY 40 17 M 40-49 45:26.0 9:05/M 57 Gary Griebel Erie PA 36 8 M 30-39 45:27.0 9:05/M 58 Gary Gray North East PA 46 18 M 40-49 45:41.0 9:08/M 59 Ed Rickrode Erie PA 46 19 M 40-49 46:13.0 9:15/M 60 Len Zielewski Erie PA 58 6 M 50-59 46:23.0 9:17/M 61 Debbie Bennett Erie PA 44 6 F 40-49 46:26.0 9:17/M 62 Bill Smith Harborcreek PA 49 20 M 40-49 47:07.0 9:25/M 63 Jeff Shaw Erie PA 49 21 M 40-49 47:13.0 9:27/M 64 Sara Norder Erie PA 33 4 F 30-39 47:21.0 9:28/M 65 Michelle Valimont 35 5 F 30-39 47:24.0 9:29/M 66 Amy Morrow North East PA 37 6 F 30-39 47:59.0 9:36/M 67 Jennifer Ellenberger Erie PA 25 2 F 20-29 48:17.0 9:39/M 68 Jim Soliwoda Erie PA 42 22 M 40-49 48:28.0 9:42/M 69 Joe Kuna Erie PA 38 9 M 30-39 48:28.0 9:42/M 70 Richard Donnell Waterford PA 71 1 M 70-79 48:42.0 9:44/M 71 Norb Pastewka Erie PA 69 3 M 60-69 50:14.0 10:03/M 72 Ali Samuels 32 7 F 30-39 51:04.0 10:13/M 73 Phyllis Dickerson Erie PA 44 7 F 40-49 51:29.0 10:18/M 74 Dick Chilcott Erie PA 47 23 M 40-49 51:30.0 10:18/M 75 Fran Albaugh Erie PA 82 1 M 80-99 52:18.0 10:28/M 76 Greg Oldach Waterford PA 50 7 M 50-59 52:21.0 10:28/M 77 Sarah Shine 26 3 F 20-29 54:37.0 10:55/M 78 Tom Wall Erie PA 35 10 M 30-39 57:56.0 11:35/M 79 Dottie Mahoney Erie PA 58 3 F 50-59 58:25.0 11:41/M 80 Jan Bricker Albion PA 44 8 F 40-49 1:05:30.0 13:06/M
3 Mile Overall 5 Mile Overall 3 Mile Age Groups 5 Mile Age Groups Printable Results
3 Mile Walk
Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sally Bedow Spartansburg PA 46 2 28:55.0 9:38/M 2 Terry Krystek Erie PA 49 3 28:59.0 9:40/M 3 Mary Jo Szewczyk 42 9 35:09.0 11:43/M
Women 12 and Under
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kellie Maher 12 28 39:55.0 13:18/M
Women 13 To 19
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Joni Lutseck Vienna OH 15 17 37:21.0 12:27/M 2 Alexis Weissinger 13 19 38:48.0 12:56/M 3 Kaitlyn Myers Girard PA 15 20 38:50.0 12:57/M 4 Elly Myers Girard PA 15 21 38:54.0 12:58/M 5 Brittany Friedman Erie PA 13 23 39:19.0 13:06/M 6 Jennifer Connell Erie PA 13 36 42:24.0 14:08/M 7 Jenna Lutseck Vienna OH 19 74 53:53.0 17:58/M
Women 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Carol Bowen 31 22 38:55.0 12:58/M 2 Mary Carlotti 34 24 39:20.0 13:07/M 3 Renee Alonge Erie PA 38 26 39:24.0 13:08/M 4 Carol Conroe 33 38 42:31.0 14:10/M 5 Jennier Walscheger 31 39 42:32.0 14:11/M 6 Jennifer Sulz Erie PA 35 43 43:09.0 14:23/M 7 Connie Cruz Erie PA 34 48 44:42.0 14:54/M 8 Amy McGarvey Erie PA 37 63 49:52.0 16:37/M 9 Sue Wisniewski Erie PA 32 76 54:43.0 18:14/M
Women 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Cheryl Lutseck Vienna OH 46 10 35:24.0 11:48/M 2 Bridget Hoover Erie PA 40 30 40:28.0 13:29/M 3 Diane PIRSCHEL Erie PA 45 33 41:09.0 13:43/M 4 Anne Connell Erie PA 49 37 42:27.0 14:09/M 5 Jan Friedman Erie PA 44 42 43:07.0 14:22/M 6 Janet Krugger Erie PA 49 49 45:33.0 15:11/M 7 Kathy Quinlan Erie PA 48 50 45:34.0 15:11/M 8 Karen MacAluso Erie PA 42 52 46:55.0 15:38/M 9 Georgia Hill Erie PA 48 53 46:56.0 15:39/M 10 Evonne Hunt North East PA 43 54 47:02.0 15:41/M 11 Robin Kabasinski Harborcreek PA 48 55 47:06.0 15:42/M 12 Sherry Brine Harborcreek PA 45 57 47:08.0 15:43/M 13 Nancy Flanigan Erie PA 48 58 47:48.0 15:56/M 14 Linda Bartlett Erie PA 48 65 51:31.0 17:10/M 15 Mez Chilcott Erie PA 42 66 51:34.0 17:11/M 16 Regina Pearson GRANTHAM NH 43 68 52:31.0 17:30/M 17 Brenda Weaver Harborcreek PA 48 70 53:10.0 17:43/M 18 Noreen Brown Erie PA 49 72 53:11.0 17:44/M 19 Tambra Lucas Erie PA 40 73 53:12.0 17:44/M 20 Mary Beth Veshecco Erie PA 49 75 54:42.0 18:14/M 21 Cheryl Buscemi North East PA 47 77 1:03:48.0 21:16/M
Women 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Lynn Laver GRANTHAM NH 51 11 36:12.0 12:04/M 2 Donna Laver Greenville PA 54 12 36:29.0 12:10/M 3 Kitty Holtz Erie PA 58 18 37:55.0 12:38/M 4 MEDIS Kent Findley Lake NY 56 25 39:22.0 13:07/M 5 Sue Babcock Ripley NY 52 29 39:57.0 13:19/M 6 Susan Gadalla Erie PA 53 44 43:26.0 14:29/M 7 Ginger Sarnowski Girard PA 55 46 44:13.0 14:44/M 8 Mary McFadden Harborcreek PA 51 56 47:07.0 15:42/M 9 Bonnie Morris Erie PA 50 59 47:49.0 15:56/M 10 Patricia Zielewski Erie PA 52 61 48:32.0 16:11/M 11 Sue Sucharski 55 62 48:33.0 16:11/M 12 Cheryl Steele Erie PA 50 67 52:29.0 17:30/M 13 Jean Lytle Harborcreek PA 54 69 53:09.0 17:43/M 14 Pam Will Harborcreek PA 52 71 53:11.0 17:44/M
Women 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Allene Grise Erie PA 68 16 37:20.0 12:27/M 2 Linda Huegal Erie PA 63 41 43:06.0 14:22/M 3 Mary Thompson Erie PA 69 64 49:53.0 16:38/M 4 Betty Mitchell Erie PA 61 78 1:03:49.0 21:16/M
Women 80 and over
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Margaret Walker Cambridge Springs 82 32 40:49.0 13:36/M
Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Rob Sontheimer Erie PA 36 1 26:14.0 8:45/M 2 James Bell Oil City PA 58 4 30:50.0 10:17/M 3 Darrell Newara North East PA 55 5 31:34.0 10:31/M
Men 12 & Under
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Baby Bob Sontheimer Erie PA 10 7 34:13.0 11:24/M
Men 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Scott Jr Sontheimer Erie PA 25 40 42:45.0 14:15/M
Men 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace 1 MICHAEL Pirschel Erie PA 48 8 34:48.0 11:36/M 2 John Lutseck Vienna OH 48 13 36:49.0 12:16/M 3 John P. Warus Erie PA 46 14 36:59.0 12:20/M
Men 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Eugene Etter Erie PA 50 45 43:36.0 14:32/M 2 Doug Doody 54 60 47:50.0 15:57/M
Men 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Bob Jr. Sontheimer Erie PA 60 6 33:32.0 11:11/M 2 Don Glass Lake City PA 60 15 37:17.0 12:26/M 3 Len Andrzejewski Erie PA 62 27 39:28.0 13:09/M 4 Warren Weber Fairview PA 66 47 44:34.0 14:51/M
Men 70 to 79
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Robert Dallas Titusville PA 79 34 41:22.0 13:47/M 2 Charles Kent Findley Lake NY 71 35 41:43.0 13:54/M
Men 80 and over
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Richard Fargo Du Bois PA 86 31 40:47.0 13:36/M 2 Harold Hanes Erie PA 80 51 46:08.0 15:23/M
3 Mile Overall 5 Mile Overall 3 Mile Age Groups 5 Mile Age Groups Printable Results
5 Mile Run
Overall Female Winners
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Dawn Betza Erie PA 36 9 34:37.0 6:55/M 2 Amy Davies 27 12 35:28.0 7:06/M 3 Stephanie Strub Erie PA 20 13 35:35.0 7:07/M
Women 12 and Under
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Maggy Fuller-Ashton Edinboro PA 12 32 40:36.0 8:07/M 2 Makenzie O'Connor Mc Kean PA 10 33 40:41.0 8:08/M 3 Clara Fuller-Ashton Edinboro PA 9 48 43:28.0 8:42/M
Women 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stacey Blum Erie PA 20 47 43:19.0 8:40/M 2 Jennifer Ellenberger Erie PA 25 67 48:17.0 9:39/M 3 Sarah Shine 26 77 54:37.0 10:55/M
Women 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kim McNerney Conneaut OH 35 40 41:31.0 8:18/M 2 Kathleen Scibetta Erie PA 37 43 42:39.0 8:32/M 3 Susan Ellsworth Erie PA 32 54 45:18.0 9:04/M 4 Sara Norder Erie PA 33 64 47:21.0 9:28/M 5 Michelle Valimont 35 65 47:24.0 9:29/M 6 Amy Morrow North East PA 37 66 47:59.0 9:36/M 7 Ali Samuels 32 72 51:04.0 10:13/M
Women 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Renee Vargo Erie PA 40 30 39:24.0 7:53/M 2 Julie Vanwinkle Erie PA 41 39 41:23.0 8:17/M 3 Barb Hanes Erie PA 41 50 44:13.0 8:51/M 4 Sue Koppes Erie PA 47 53 45:03.0 9:01/M 5 Karen Barringer Erie PA 45 55 45:23.0 9:05/M 6 Debbie Bennett Erie PA 44 61 46:26.0 9:17/M 7 Phyllis Dickerson Erie PA 44 73 51:29.0 10:18/M 8 Jan Bricker Albion PA 44 80 1:05:30.0 13:06/M
Women 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Barb Filutze Erie PA 58 21 37:06.0 7:25/M 2 Patricia Albaugh Lake City PA 52 44 42:45.0 8:33/M 3 Dottie Mahoney Erie PA 58 79 58:25.0 11:41/M
Overall Male Winners
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Phil Friedman Erie PA 50 1 30:44.0 6:09/M 2 Kevin Slagle Erie PA 23 2 31:25.0 6:17/M 3 Eric Twitchell Mc Kean PA 42 3 31:41.0 6:20/M
Men 12 and Under
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Buddy Arnold Union City PA 12 28 39:01.0 7:48/M
Men 13 to 19
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Nathan Renner Corry PA 16 8 34:19.0 6:52/M 2 Carter Denne North East PA 14 19 36:17.0 7:15/M 3 Bob Hildreth Erie PA 15 23 37:32.0 7:30/M
Men 20 to 29
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tim Shine 27 41 42:10.0 8:26/M
Men 30 to 39
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Timothy Ryan Erie PA 35 6 33:02.0 6:36/M 2 Dan Cass Erie PA 34 24 37:32.0 7:30/M 3 Ted Bowen 32 26 38:17.0 7:39/M 4 James Markowitz Erie PA 32 29 39:17.0 7:51/M 5 Alan Ellsworth Erie PA 33 31 40:14.0 8:03/M 6 Tom Pearson Erie PA 37 36 41:12.0 8:14/M 7 Brian Rhoades Fairview PA 31 42 42:35.0 8:31/M 8 Gary Griebel Erie PA 36 57 45:27.0 9:05/M 9 Joe Kuna Erie PA 38 69 48:28.0 9:42/M 10 Tom Wall Erie PA 35 78 57:56.0 11:35/M
Men 40 to 49
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Len Schuster Hamilton OH 45 4 32:21.0 6:28/M 2 Brad Kallay Edinboro PA 42 5 32:55.0 6:35/M 3 Jack Byers Erie PA 45 7 33:45.0 6:45/M 4 Craig Schneider Erie PA 46 10 35:11.0 7:02/M 5 Jamie Mead Fairview PA 46 14 35:38.0 7:08/M 6 Norm Sweet Erie PA 42 15 35:42.0 7:08/M 7 Chuck Orton Erie PA 44 16 35:53.0 7:11/M 8 Howard maille Harborcreek PA 46 20 36:18.0 7:16/M 9 Fred Denne North East PA 46 22 37:16.0 7:27/M 10 Ronald Krystek Erie PA 48 25 37:41.0 7:32/M 11 Art Blum Erie PA 49 27 38:26.0 7:41/M 12 Gene Connel Erie PA 49 34 40:52.0 8:10/M 13 Doug Chilcott Erie PA 40 35 40:55.0 8:11/M 14 Bob Swain Erie PA 45 37 41:20.0 8:16/M 15 Kenny Hermen Boise ID 42 38 41:22.0 8:16/M 16 LES Frost Erie PA 48 51 44:26.0 8:53/M 17 Mark C. Lawson Jamestown NY 40 56 45:26.0 9:05/M 18 Gary Gray North East PA 46 58 45:41.0 9:08/M 19 Ed Rickrode Erie PA 46 59 46:13.0 9:15/M 20 Bill Smith Harborcreek PA 49 62 47:07.0 9:25/M 21 Jeff Shaw Erie PA 49 63 47:13.0 9:27/M 22 Jim Soliwoda Erie PA 42 68 48:28.0 9:42/M 23 Dick Chilcott Erie PA 47 74 51:30.0 10:18/M
Men 50 to 59
Place Name City Age Overall Time Pace 1 David Donahoe Conneaut Lake PA 51 11 35:16.0 7:03/M 2 Bob Hanes Erie PA 51 17 36:02.0 7:12/M 3 Nelson Riddle Edinboro PA 56 18 36:13.0 7:15/M 4 Frank McCommons Edinboro PA 53 46 42:52.0 8:34/M 5 Bill Tobin Erie PA 55 52 44:43.0 8:57/M 6 Len Zielewski Erie PA 58 60 46:23.0 9:17/M 7 Greg Oldach Waterford PA 50 76 52:21.0 10:28/M
Men 60 to 69
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Joe Hudacky Edinboro PA 62 45 42:50.0 8:34/M 2 Carl Williams Erie PA 62 49 43:45.0 8:45/M 3 Norb Pastewka Erie PA 69 71 50:14.0 10:03/M
Men 70 to 79
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Richard Donnell Waterford PA 71 70 48:42.0 9:44/M
Men 80 and over
Place Name City Age Overall Time Pace 1 Fran Albaugh Erie PA 82 75 52:18.0 10:28/M